Що ж, виставка споживчої електроніки CES 2018 вже добігла свого кінця, а тому час підбити її підсумки. У цьому циклі статей ми складемо топ найбільш цікавих новинок у певній галузі. І почнемо ми з того, через що коні полегшено видихнули — з автомобілів.
8 місце: електрофікований суперкар Chevrolet C8 Corvette
Американська фірма Genovation показала автомобіль Genovation GXE. Машина представляє собою електрифіковану модифікацію суперкара Chevrolet C8 Corvette. Стандартний Chevrolet C8 Corvette має в моторному відсіку бензиновий агрегат, проте спеціалісти компанії Genovation замінили його на два електромотори сумарною потужністю 790 кінських сил. Установку укомплектовали механічною коробкою передач. Максимальна швидкість Genovation GXE — 352 кілометри на годину. На розгін до першої «сотні» автомобілю потрібно близько трьох секунд. Силовая установка електрофікованого Chevrolet C8 Corvette отримує енергію від п'яти акумуляторних батарей загальною ємністю 61,6 кВт·год. Автомобиль здатний без підзарядки проїхати 280 кілометрів. Модель Genovation GXE буде випущена тиражем у 70 екземплярів.
7 місце: китайська відповідь Tesla Model X
Китайська компанія Byton на CES 2018 представила власне бачення повністю електричного кросовера. Автомобіль Byton Concept EV може стати менш дорогою альтернативою Tesla Model X.
Випускати машину планується у версіях з одним і двома електричними моторами. Силова установка молодшої моделі забезпечить потужність у 272 кінські сили. Блок акумуляторів ємністю 71 кВт·год надає запас ходу до 400 км на одній зарядці.
Двомоторна версія володіє потужністю у 476 «коней». Ця модифікація отримає блок акумуляторів ємністю 95 кВт·год, а запас ходу складе до 520 км.
Особливої уваги заслуговує оформлення інтер'єру. У передній частині встановлений гігантський дисплей — на всю ширину фронтальної панелі. На ньому відображається вся інформація: від показників бортових систем до розважального центру. Додатковий 8-дюймовий екран з підтримкою сенсорного управління вбудований у кермове колесо. Пасажирам на задньому ряду сидінь також доступні індивідуальні дисплеї.
У машину інтегрована технологія розпізнавання осіб, а також автопілот третього рівня автоматизації (машина зможе безпечно долати великі відстані при русі по автомагістралях).
Очікується, що новинка вийде вже в 2019 році. Ціна складатиме від 45 000 доларів США.
6 місце: автомобільні технології майбутнього в уявленні KIA
KIA Motors розповіла про власне бачення транспорту майбутнього. Крім того, був представлений повністю електричний автомобіль Niro EV Concept.
KIA реалізує концепцію «Безмежність для всіх» (Boundless for all), в рамках якої компанія має намір формувати інтегроване мобільне середовище. Стратегія ґрунтується на трьох ключових елементах, що відображають уявлення бренду про транспорт майбутнього: автономність (Autonomous), взаємодія з інформаційними мережами (Connected) і екологічність / електрифікація (Eco / Electric).
Уже в наступному році KIA розраховує вивести на дороги загального користування тестові автомобілі з системою автопілоту. З 2020 року в так званих «розумних» містах може початися комерційне використання робомобілей, відповідних четвертому рівню автоматизації за стандартом SAE: такі машини зможуть рухатися самостійно в більшості ситуацій.
KIA продемонструвала нову інформаційно-розважальну систему і систему управління кліматом, які реагують не тільки на дотики, але і на жести. А технології розпізнавання особи й мови, розроблені у співпраці з Amazon Web Services (AWS), автоматично здійснюють переналаштування автомобіля відповідно до попередньо заданих персональних установок.
Крім того, KIA продемонструвала перше в світі рішення по підключенню автомобіля до мережі 5G, що дозволило в реальному часі встановити з'єднання між Лас-Вегасом і Сеулом.
Що стосується електромобіля Niro EV Concept, то він отримав компактний електродвигун потужністю 150 кВт (близько 200 кінських сил). Енергією його забезпечує літій-полімерна батарея ємністю 64 кВт·год. Заявлений запас ходу на одній зарядці сягає 383 км.
Обтічний кузов Niro EV Concept забезпечує високу аеродинамічну ефективність. При цьому традиційна решітка радіатора більше не потрібна - на зміну їй прийшла інтерактивна панель з дисплеєм.
5 місце: Honda Xcelerator
Honda Xcelerator, бізнес-акселератор на базі лабораторії Honda у Кремнієвій Долині, представив у рамках CES 2018 ряд перспективних технологій, запропонованих учасниками проектів BRAIQ, DeepMap, DynaOptics, EXO Technologies, Tactual Labs і WayRay.
BRAIQ об'єднує персональний стиль водіння та переваги штучного інтелекту для того, щоб автономні автомобілі могли підлаштовуватись під індивідуальний стиль водіння кожної людини. Система використовує наявні у салоні датчики для збору біометричної інформації та визначення найбільш комфортних для власника умов набору швидкості, гальмування, поворотів руля і так далі. Всі ці дані зберігаються та аналізуються на захищеному сервері.
Ще один цікавий проект — DeepMap — має за завдання забезпечити автономний транспорт точними картами у високій роздільній здатності. Компанія розробила спеціальну платформу, що дозволяє створювати тривимірну карту для транспорту, що у своїй роботі використовує дані з самих автономних автомобілів замість тих, які були отримані з дослідницького транспорту. Завдяки величезній кількості джерел інформації система практично не допускає помилок і стійко працює в різних дорожніх умовах.
Команда EXO Technologies розробляє технології, які мають суттєво покращити точність GPS-локалізації без будь-якого додаткового програмного забезпечення. А швейцарская компанія WayRay створює голографічну навігаційну систему доповненої реальності: вона дозволяє проектувати високоякісне зображення прямо перед водієм.
Нарешті, компанія Tactual Labs розробила технологію під назвою PRISM. Вона використовує датчики, які створюють точну віртуальну копію будь-якого об'єкта, а програмне забезпечення дозволяє реконструювати тіло та руки людини в 3D. Очікується, що ці інструменти дозволять розробляти новий користувацький інтерфейс та передові алгоритми взаємодії власника з автомобілем.
4 місце: електричний седан люкс-класу Fisker EMotion
Компанія Fisker Inc., заснована автомобільним дизайнером Хенріком Фіскаром (Henrik Fisker), на виставці розкрила деталі щодо підготовки до серійного випуску електричного седан люкс-класу EMotion.
Раніше повідомлялося, що на одній зарядці електрокар зможе подолати відстань до 640 км. Максимальна швидкість складе близько 260 км/год. Конструкція кузова передбачає використання композиційної структури на основі алюмінію та вуглеводного волокна. Повідомляється, що автомобіль отримає передові твердопаливні акумулятори. Вони забезпечать збільшення щільності енергії зберігання у 2,5 рази в порівнянні з звичайними літій-іонними батареями, а також радикально скоротять час заряджання.
Електрокар отримає систему автопілотірованія на базі Quanergy. Машина буде відповідати четвертому рівню автоматизації за стандартом SAE: вона зможе рухатися самостійно в більшості ситуацій.
EMotion може похвалитися дуже привабливим дизайном у спортивному стилі, а також дуже оригінальним механізмом відкривання передніх і задніх дверей.
У салоні встановлені чотири індивідуальних крісла з електричними регуляторами. Водію доступні три дисплея бортових систем. Позаду може бути встановлений додатковий вигнутий дисплей діагоналлю 27 дюймів.
Серед іншого можна відмітити систему повного приводу, величезні 24-дюймові скати Pirelli та використання виключно високоякісних матеріалів в інтер'єрі.
Що стосується вартості електромобіля, то вона, як очікується, складатиме від 130 тисяч доларів США.
3 місце: Mercedes Smart Vision EQ
Показаний вперше на автошоу у Франкфурті ще у вересні, Smart Vision EQ від Mercedes-Benz продемонстрував у Лас-Вегасі нові можливості. Інженери допрацювали автономні системи управління й іншіможливості підключення. Результатом став автомобіль, побудований на платформі Smart Fortwo, який здатний підморгувати пішоходам, має 5 рівень автономії (а тому не має в салоні рульового колеса і педалей) і вітає пасажирів на ім'я.
Mercedes каже, що концепт не призначений для продажу приватним особам і замість цього буде частиною парку автономних машин майбутнього. Компанія планує, що через кілька років такі автомобілі будуть приїжджати до людини, якій необхідно поїхати куди-небудь і вітати її на ім'я. Цю та іншу інформацію про пасажирів вони будуть знати завдяки обміну інформацією між автомобілями-таксі.
Довезши пасажира до пункту призначення, він чемно з ним попрощається. Цікава особливість полягає в тому, що автомобіль оснащений засобами гігієни, щоб люди могли, перебуваючи в салоні, наприклад, очистити руки і пообідати.
Mercedes оновив передній дисплей із зображенням бульвару Лас-Вегас-Стріп, який був встановлений за замовчуванням. Під час шоу він здійснював декілька коротких поїздок на відстані близько 500 метрів, перевозячи пасажирів, щоб вони відчули те, що відчуває людина, перебуваючи в машині з 5-им рівнем автоматизації. Однак, на жаль, поїздки насправді не були автономними. Автомобіль керувався техніком Mercedes через пульт дистанційного керування. Виробник поки не готовий ризикувати безпекою людей. Але експеримент дав зрозуміти, яким буде трансфер у майбутньому.
2 місце: безпілотний магазин на колесах Robomart
Замовити онлайн свіжі продукти не завжди хороша ідея — в такому випадку людина не має можливості самостійно вибрати підходящі овочі та фрукти. Каліфорнійський стартап Robomart намагається виправити таку ситуацію — хлопці планують запустити... систему безпілотних магазинів на колесах.
На цьогорічній виставці команда представила концепт такого мобільного маркету. Він оснащений радарними датчиками, камерами, системою контролю рухів, а також програмним забезпеченням, що дозволяє автомобілю досягти 5-го (найвищого) рівня автономності (транспортний засіб з таким автопілотом не потребує водія). Крім того, повідомляється, що машина використовує повністю електричну силову установку, має запас ходу близько 129 км і може розвивати максимальну швидкість близько 40 км/год.
Щоб придбати продукти, покупецеві слід просто замовити машину, дочекатися її приїзду, після чого розблокувати і відчинити двері та вибрати необхідні продукти; далі система визначає, які продукти були взяті з автомобіля й автоматично виставляє електронний рахунок покупцеві.
На даний момент Robomart очікує дозволу від Департаменту автомобільного транспорту штату Каліфорнія (Каліфорнія DMV) на проведення випробувань. Стартап планує запустити пілотну програму (якщо, звичайно, дозвіл буде отримано) в районі затоки Сан-Франциско наступним літом.
1 місце: e-Palette
e-Palette — це не просто автомобіль, це ціла нова філософія. Платформу можна буде використовувати для вуличної торгівлі, у тому числі для продажу їжі, а також для доставки товарів. За задумом розробників, електрокар знищить межу між невеликими магазинчиками і онлайн-торгівлею.
Головною особливістю цього автомобілю є його грузовий відсік — адже він може бути переобладнаним для будь-якого виду бізнесу, починаючи від міні-піцерії або магазину взуття і закінчуючи перукарнею на колесах.
Нині e-Palette являє собою концепт, але в компанії запевняють, що реальні машини з’являться на дорогах США і інших країн вже на початку 2020-х років — спочатку для проведення досліджень. Для більш успішного та швидкого запуску проекту Toyota вже заключила договори з такими компаніями, як Amazon, DiDi, Mazda, Pizza Hut і Uber.