Вже через тиждень настане «Чорна п'ятниця», і люди з усього світу будуть масово скуповувати товари (переважно техніку) за наднизькими цінами. Але чому цей день називається саме так? Історію словосполучення «Black Friday» («Чорна п'ятниця») простежити до самого початку практично неможливо, проте відомо, що він перестав звучати як щось негативне відносно недавно.
Ще з кінця дев'ятнадцятого століття «чорними» було прийнято називати дні найсильніших економічних потрясінь. Наприклад, за 24 вересня 1869 року назавжди закріпилася назва «Чорна п'ятниця»: адже тоді казначейство США без попередження влаштувало масовий викид золота на ринок, щоб скорегувати його курс, швидко зростаючий через фінансові спекуляції. За лічені години дорогоцінний метал впав у ціні на 30 відсотків, через що багато американців втратили цілі статки.

Добре відомі також «Чорний вівторок» 29 жовтня 1929 року (біржовий крах) і «Чорний понеділок» 19 жовтня 1987-го (найбільше падіння індексу Доу-Джонса в історії).
Щодо першої п'ятниці після Дня подяки (він відзначається у США в четвертий четвер листопада), цей термін почав застосовуватися в п'ятдесяті і шістдесяті роки минулого століття, але вже з інших причин. У більш-менш сучасному розумінні оборот «Black Friday» запустила дорожня поліція Філадельфії.
Тоді для місцевих правоохоронців остання п'ятниця листопада стабільно перетворювалася на справжнє пекло: весь день місто стояло в заторах через людей, які поспішали за подарунками, а потім ще й весь вечір через традиційний футбольний матч між представниками армії і флоту. В такі п'ятниці патрульним навіть заборонялося брати відгули.

Тоді ж цей день стали називати «чорною п'ятницею» і власники великих підприємств: після Дня подяки багато співробітників просили відгул через різні вигадані причини, щоб не затьмарювати довгі вихідні роботою, тому явка залишала бажати кращого.
Численні спроби надати терміну позитивний відтінок, використовуючи фразу «Велика п'ятниця» замість «Чорної п'ятниці», у ті роки провалилися: словосполучення «Black Friday» почало приживатися і в інших містах США, а протягом наступних двох десятиліть стало загальноприйнятим.
У вісімдесяті серед власників магазинів стали незвичайно популярними так звані дорбастери (термін «door-buster» вперше був застосований ще в кінці сорокових) — спеціальні пропозиції для ранніх відвідувачів. У «Чорну п'ятницю» продавці відкривали двері своїх точок близько шостої ранку, роблячи тимчасові знижки на обрані товари: покупці вривалися в приміщення і в пошуках вигідних пропозицій без розбору змітали все, що їм потрапляло на очі, включаючи і речі, що продавалися по повній вартості. Саме цей образ у більшості людей асоціюється з «Black Friday».
У наші дні
В останні кілька десятиліть за «Чорну п'ятницю» взялися маркетологи, які надали терміну нове значення. В економічному сенсі вийти «у чорне» («in the black») за підсумками звітного періоду означає «отримати прибуток»: саме такий зміст у сучасному розумінні має «Чорна п'ятниця». Магазини у США та в інших точках світу виставляють мінімальну ціну на більшість товарів і за лічені години практично повністю зачищають свої полиці, залишаючись «у плюсі» завдяки кількості проданого товару, а не завдяки великим націнкам.
У другому тисячолітті споживче божевілля, пов'язане з «Black Friday», досягло свого піку. У 2006 році в США були зафіксовані перші бійки між покупцями, а в 2008 газета The New York Times повідомила про перший смертельний випадок: 34-річного співробітника Wal-Mart в Нью-Йорку затоптали насмерть покупці. Через чотири роки двох людей застрелили через суперечки навколо паркувального місця поруч з магазином. Повний список жертв «Чорної п'ятниці» можна переглянути на спеціально створеному сайті blackfridaydeathcount.com: за його даними в американському «знижковому пеклі» загинуло сім осіб та ще 90 отримали поранення.

Тим не менш магазини не можуть дозволити собі відмовитися від подібних продажів. У зимові свята американські рітейлери заробляють більше, ніж за всі інші разом узяті, а «Чорна п'ятниця» з притаманною їй сліпою одержимістю дозволяє їм звільнити полиці для закупівель більш свіжого товару. Це особливо актуально, коли мова йде про комп'ютери та інші швидко старіючі прилади.

На щастя, в останні кілька років ця американська традиція, яка часто розкриває не найкращі риси людей, нарешті почала ставати більш цивілізованою завдяки Інтернету.
Кіберпонеділок
Все більшого значення набуває «Кіберпонеділок» — перший робочий день після «Чорної п'ятниці», коли американці можуть придбати товари зі знижками в інтернет-магазинах зі своїх офісних комп'ютерів. Проте близько 60 відсотків американців, як і раніше, збираються закуповуватися оффлайн.
Що ж, чекаємо на дуже вигідні пропозиції у «Чорну п'ятницю». Адже, хто б що не казав, завжди дуже приємно отримати красиву коробку з новою річчю, ще й за значно меншу варість. Всім хороших знижок :)